SLAVNOSTNÍ PŘEDÁNÍ 2019

Rok 2019 byl s jedním, skoro vánočním, předáváním.

Prvním podpořeným je Alexandr. Pobývá delší dobu v dětském domově. Tak jako většina zdejších dětí, nepřišel o přirozený domov vlastní vinou. Tety vychovatelky charakterizují Alexe jako manuálně zručného chlapce, který má smysl pro detail. V rodinné skupině je vnímán jako „malíř – bohém“. Kresbu a malování využívá zejména pro své odreagování – vyjadřuje ve výtvorech své pocity, vnitřní stavy, nálady (pozitivní i negativní). Sám o sobě soudí, že mu lépe jde kreslení, především městské a přírodní krajiny, kterou může v klidu pozorovat. Dokázal již dosáhnout mnohých úspěchů – např. vymyslel logo pro dětský domov, také úspěšně prošel přijímacími zkouškami do výtvarného oboru v Základní umělecké škole. Není ale malířem, který by uměl malovat na povel. Když nemá náladu, netvoří; ke čtvrtce ho musí přitáhnout vnitřní chuť a určité napětí. Alexandr žádal Nadační fond Incrementum o podporu ve formě výtvarného materiálu různorodého druhu a využití. Dle jeho požadavků mu byly pořízeny stínovací tužky, pastely, rozfoukávací fixy, uhle, rudky, anilínové barvy, tempery, rozmývací pastelky, dále čtvrtky různých velikostí, náčrtníky a hlavně 2 skutečné malířské stojany (menší interiérový a velký do exteriéru) a sada několika rámů s malířskými plátny různých velikostí. Pro důstojné prezentování jeho výtvorů byla podpora rozšířena o zasklené rámy – kliparty, které může použít při vystavení své tvorby. Druhou částí podpory nadaného chlapce byla úhrada docházky do výtvarného oboru Základní umělecké školy. Mladý malíř se rozhodl, že jeho cílem bude příprava a uspořádání vlastní výstavy obrazů. Doufáme, že výstava, kterou Alexandr uspořádá, nebude poslední a že se mu splní jeho dlouhodobý sen – kreslit a kreslit a malovat a malovat, aby se mohl v dospělosti stát dobrým malířem.

Druhý podpořený, Tomáš, je obyvatelem rodinné skupiny v dětském domově. Je všestranně nadaný v oblasti pohybové a sportovní. Vyniká v tomto směru nad ostatními dětmi. Začal se věnovat fotbalu a za poměrně krátkou dobu zaujal pozici nejlepšího hráče v družstvu. Brzy si jej začali vyhlížet trenéři místního fotbalového týmu TJ Spartak Horní Slavkov, ale i z týmu TJ Sokolov. „Fotbal mě prostě baví – hlavně mě baví vyhrávat zápasy“, říká sám o sobě Tomáš. Můžeme si jen představovat, jak se tento drobný chlapec hbitě pohybuje po fotbalovém hřišti a obehrává jednoho protihráče za druhým a současně vytváří gólové příležitosti nejen pro sebe, ale i pro ostatní členy svého mužstva. Není tedy divu, že Tomáš dochází na kroužek kopané, který je organizován Domem dětí a mládeže v Horním Slavkově a současně trénuje a hraje za zmíněný klub TJ Spartak. Tomáš požádal Nadační fond Incrementum o podporu ve formě věcného daru. Žádal o výbavu na fotbalové zápasy, ale i tréninky (které probíhají i v notně nepříznivém počasí). Přál si hlavně různé druhy sportovních bot, míče, funkční prádlo, fotbalový dres, rukavice, chrániče, nepromokavé tréninkové kalhoty a bundu. Kromě tohoto vybavení mu byla pořízena tepláková souprava s potiskem týmu TJ Spartak a také sportovní vak na boty a sportovní taška, aby mohl vybavení na tréninky dobře přenášet. Pro děti do 12 let je v NF Incrementum určen program POUPĚ a právě do tohoto programu byl fotbalista Tomáš zařazen. Nadační fond Incrementum splnil své poslání a Tomáše podpořil na jeho cestě ke kvalitním sportovním výkonům a k schopnosti být platným členem skutečného fotbalového týmu. Další kroky na této zvolené sportovní dráze bude muset podnikat stále samostatněji právě on.

Všem přejeme splnění jejich snů a přání.

Zahájení nového roku

Začátek roku 2019 se nesl v práci na zlepšení prezentace fondu na veřejnosti. Po diskuzích s bývalým předsedou i zakladatelem fondu jsme se dohodli na využití sociálních sítí, konkrétně zřízení veřejného profilu na Facebooku.

V dubnu se nám opět podařilo získat pro naše žadatele příspěvek od ÚMO Plzeň 3, a to ve výši 25 000 Kč. Děkujeme.