Lukáš

Lukáš M., 14 let, nadaný hudebník, který se zhlédl v rapu

 

Čtrnáctiletý Lukáš dobře rozumí informačním technologiím a zároveň má v sobě „uměleckého ducha“. V posledních letech se ale nedokáže domluvit se svojí maminkou, nerespektuje ji, odmítá pravidelně chodit do školy. Z těchto důvodů se ocitl v Dětském diagnostickém ústavu a po několikaměsíčním pobytu směřuje do Dětského domova Domino v Plzni.

Lukáš se sám od sebe dokázal naučit hrát na piáno. Jeho jediným učitelem je internet. Dokáže zahrát několik písniček, ale i filmových skladeb. Je to skutečný samouk. Na předvánoční besídce v diagnostickém ústavu zaplnil svými písněmi velkou část zájmově uměleckého programu.

Postupně se však od hry na piáno odklonil a začal své umělecké ambice realizovat prostřednictvím autorské tvorby. Zahájil kariéru skladatele rapu – rapových písní (nebo spíš osobních výpovědí, které jsou podstatou tohoto moderního hudebního směru). Své songy umisťuje na internet – na youtube a poslech jeho skladeb roste.

 

Tvorba vlastních popěvků a skladeb jej tak okouzlila, že se rozhodl využít nabídku Nadačního fondu Incrementum, který mu nabídl možnost ucházet se o podporu v programu „Šipka“ (určeném pro děti staršího školního věku a středoškoláky). Lukáš se rozhodl požádat o vybavení, které rapový tvůrce potřebuje ke své práci: notebook s možností připojení mikrofonu a sluchátek, dále kvalitní mikrofon a samozřejmě program na tvorbu hudby a úpravu hlasu hudebních sekvencí.

Po náročném výběru tohoto vybavení mu byl zakoupen notebook ASUS X540BA – DM105T s brašnou Dicota Base v hodnotě 11 334,- Kč a dále mikrofon RODE NT1-A, softwarovou aplikaci ImageLine FL Studio 20 a stojan na mikrofon Vonyx MS10 – v hodnotě 7 037,- Kč. Lukášova podpora vyjádřena peněžní hodnotou tedy celkem činí 18 371,- Kč. Pro něj je však největší hodnotou skutečnost, že může tvořit, zpívat, skládat, rapovat (a tím také uvolňovat své nahromaděné emoce…).

Aby všechno výše uvedené vybavení připadlo Lukášovi skutečně do jeho vlastnictví (prozatím je pouze „propůjčeno k užívání“), rozhodl se sám, že splní 2 střednědobé osobní závazky: 1. připraví a uspořádá v prostorách DD Domino Plzeň svůj vlastní koncert (kde předvede své hudebně – textové skladby, příp. doplní vystoupení hrou na piáno); 2. úspěšně zvládne první pololetí 1. ročníku Středního odborného učiliště stavebního v Plzni, kam se přihlásil (tento cíl by měl podnítit Lukášovo učební úsilí, kterého se mu v minulosti mnoho nedostávalo).

 

Na splnění obou závazků má Lukáš plných 14 měsíců. Přesně stejnou dobu se my ostatní (z NF Incrementum i z dětského domova) můžeme těšit na to, jak se s nimi vypořádá. Nejvíce se těšíme, až nám přijde pozvánka z DD Domino na Lukášův „malý - velký koncert“. Mohl by se stát dalším drobným krůčkem k jeho životnímu snu „stát se známým rapperem, který se proslaví díky vlastním skladbám a popěvkům kolujícím v on-line prostoru“.