Natalia

Natalia J., 14 let, výtvarnice, která hledá svůj směr

 Natálie sama o sobě říká, že vyniká v kreslení a malování – občas ji výtvarná tvorba baví. Ale kromě toho Natálii baví také četba fantasy knih. Pro výtvarné umění má předurčení také z rodiny – její maminka je výtvarnice, která maluje nástěnné obrazy na zakázku. Natálie jí párkrát také pomáhala. V současné době ale nemůže být doma, a tak musí být umístěna v dětském domově.

Naše mladá výtvarnice měla z výtvarné výchovy vždy dobré známky a její výkresy a další výtvarná díla pravidelně putovala na školní výstavy. Svým osobitým stylem si také dokázala „vyzdobit“ vlastní pokoj.

Nadační fond Incrementum požádala v březnu roku 2021 o věcný dar, který by jí umožnil tvořit a experimentovat s barvami také v prostředí dětského domova. Natálie si přála dostat především malířský stojan a zarámovaná plátna + všemožné výtvarné pomůcky a různé druhy barev, které vás jen napadnou…

V dubnu tohoto roku jí byly předány výtvarné potřeby a pomůcky obsahující vysněný malířský stojan, plátna různých velikostí, akvarelové a temperové barvy, štětce, ale také barvy na textil a bavlněná trička (která se mohou také stát malířským podkladem…) – všechno vybavení v hodnotě 6 754,- Kč.

A jak už to v našem fondu chodí – nerozdáváme dary jen tak, bez aktivního přičinění obdarovaných. Také Natálie, pokud bude chtít všechny výtvarné potřeby skutečně vlastnit, bude muset v daném termínu splnit své osobní závazky. Stanovila si hned 3. Navrhnout a vytvořit v prostoru DD Horšovský Týn vlastní nástěnný obraz (po dohodě s ředitelkou dětského domova). Druhým úkolem je uspořádat výstavu vlastních obrazů, obrázků, kreseb či maleb na textilu – buď v městském kulturním středisku v Horšovském Týně, nebo v Blovicích. Třetí úkol je zaměřen na zlepšení studijních výsledků – v pololetí 9. ročníku nebude mít na vysvědčení žádnou nedostatečnou. Že je těch úkolů nějak moc? Natálka musí do příštího roku splnit libovolné dva z nich.

 

Pro výtvarnici Natálii, která teprve hledá svůj styl a své směřování, to bude jistě napínavý a kreativní rok. Můžeme se spolu s ní těšit a možná i nervózně očekávat, zda se jí podaří vytvořit dostatečné množství obrazů na výstavu, nebo bude postačovat jeden originální nástěnný obraz na rodinné skupině DD, anebo splní úkol školní, neméně důležitý.

Snad se jí v budoucnu splní i prakticky zaměřený sen: být přijata ke studiu na střední škole se zaměřením na výtvarné nebo grafické umění.